طراوت
دراین وبلاگ می خواهیم با کوههای ایران به ترتیب ارتفاع آشنا شویم
نويسندگان

                                                       دنا

دِنا بلندترین قله رشته‌کوه‌های زاگرس در باختر ایران و در باختر مرکز فلات ایران است.

بلندای این قله ۴۴٠٩ متر است و در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج ودر بخش سی سخت قرار دارد. شهرستانی که این قله در آن قرار دارد نیز شهرستان دنا نام دارد.

بارش سالانه در این قله از ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌متر است و رودهای چندی از آن سرچشمه می گیرند که نهایتا با اجتماع آنها سرشاخه ی اصلی کارون شکل می گیرد.

 


رشته کوه دنا - 28 قله‌ شناسایی‌شده با ارتفاع بالای چهارهزار متر دارد که از جمله‌ آن‌ها به «فاش مستان» یا «بیژن سه» با ارتفاع چهارهزار و 435 متر، «مورگل» با ارتفاع چهارهزار و 425 متر، «قزل قله» با چهارهزار و 378 متر و «برج آسمانی» یا «بیژن دو» با ارتفاع چهارهزار و 350 متر می‌توان اشاره کرد که به ترتیب بلندترین قله‌های این رشته کوه به‌شمار می‌آیند.

به‌عنوان کم‌ارتفاع‌ترین قله این کوه از "گل فرهاد" با ارتفاع چهارهزار و 40 متر می‌توان نام برد.

                                       قله مورگل

قله مورگل

 

 در دامنه های جنوبی قله های برفگیر دنا، شهر سی سخت در بلندی جای گرفته و پایگاهی برای کوه پیمایی و کوهنوردی و رفتن به سوی دناست.

 قله های پربرف دنا سرچشمه جویبارها و چشمه های پرآبی است که دامنه های پایین دست آن را به خوبی سیراب می کند.از میان رودخانه‌هایی که از این قله سرچشمه می‌گیرند می‌توان از بشار، خرسان، ریگان، ماربر، میریان، کوه گل، سریس، تیزاب و دزکرد نام برد.

رودخانه خرسان بزرگ ترین ریزابه رود کارون است .

از کوه های "تنگ سرخ " و"کنه دوده سه " در ۴۳ ‌کیلومتری جنوب شرقی یاسوج و ۱۵‌ ‌کیلومتری شمال غربی اردکان فارس ، سرچشمه می گیرد و به نام رودخانه بشار به سوی شمال غربی جریان می‌یابد.
رودخانه خرسان

 

 

رودخانه بشار

  این رودخانه همنشین 300 روستا و آبادی در مسیر خود است و با آب پاک و زلالش زندگی را به مردمان جنوب هدیه کرده است.

رودخانه بشار

 

 

 

 

 

[ ۱۳٩٠/۸/٧ ] [ ۳:٢۱ ‎ب.ظ ] [ عاطفه مویدی ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دوستان عزیز با گردآوری مطالب و عکسهای جالب امیدوارم بتوانم لحظات خوبی را برای شما فراهم کنم با دادن نظرات خود من را یاری کنید
امکانات وب
RSS Feedخرید بک لینک