طراوت
دراین وبلاگ می خواهیم با کوههای ایران به ترتیب ارتفاع آشنا شویم
نويسندگان

                                                      زردکوه

 زرد کوه بختیاری با حداکثر ارتفاع بیش از ۴۲۰۰ متر دومین کوه زاگرس از نظر ارتفاع (پس از دنا) است.این کوه در نزدیکی کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری در ایران قرار دارد.

 

 


ویژگی ‌های خاص: از جمله مهمترین ویژگی‌های زردکوه باید از دریاچه کوهرنگ، یخچال‌های ایلوک، پورسونان و خرسان و دریاچه نازی، همچنین از جنگل‌های تک درخت بازفت نام برد.
                               

رودها

رشته کوه زرد کوه بختیاری در جنوب غربی ایران و از انتهایی‌ترین قسمت غربی استان چهارمحال و بختیاری تا شرق و شمال شرق خوزستان امتداد یافته‌است. این رشته کوه یکی از غنی‌ترین ذخایر طبیعی آب ایران است و دو رودخانهٔ پرآب کشور (کارون و زاینده‌رود) نیز از دامنه‌های آن سرچشمه می‌گیرند.

                                          رود کارون

رود کارون پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رودخانه ایران است. این رود با طول ۹۵۰ کیلومتر طولانی‌ترین رودی‌ست که تنها در داخل ایران قرار دارد و همچنین تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است. آب آشامیدنی کلان‌شهر اهواز از رودخانه کارون تامین می‌شود.

رودخانه کارون

                                  

                                      زاینده‌رود           

زاینده‌رود ، مهم‌ترین رود مرکزی ایران است که از چکاد ۳ تا ۴ هزارمتری همیشه پربرف زردکوه بختیاری و کوهرنگ در استان چهار محال بختیاری سرچشمه می‌گیرد. این رود خانه پس از طی یک مسیر پر پیچ و تاب در شهرستان شهرکرد از سمت غرب استان اصفهان وارد این استان می‌شود. نام رودخانه‌ی زاینده‌رود همواره با نام شهر اصفهان گره خورده‌است، به گونه‌ای که هرجا از اصفهان نامی به میان می‌آید، همگان این شهر زیبا را با رودخانه‌ی نامور او می‌شناسند . 

                           

 

                                  قله‌ها

 از قلل زیبا و معروف آن می‌توان به شاه شهیدان، زرده، دوزرده، هفت‌تنان، کلونچین و کینو اشاره کرد. در این میان، قلّه کلونچین، با ارتفاع ۴۲۲۱ متر بلندترین قله زردکوه بختیاری است. همچنین قله شاه شهیدان هم ۴۱۵۰ متر بلندی دارد.

                      نمایی از قله کلونچین-دوزرده و شاه شهیدان

 وضعیت قلل در زمستان:

 صعود زمستانی به منطقه زردکوه از جمله دشوارترین و طولانی ترین برنامه‌های زمستانی است. علیرغم تکنیکی نبودن مسیرهای صعود به قلل منطقه، از سمت شرقی آن وجود حجم بسیار سنگین برف در کوهرنگ و اطراف آن همچنین خرابی هوا که معمولاً 3 تا 4 روز ادامه دارد برنامه ریزی مدون را ناممکن می‌کند.

 

[ ۱۳٩٠/۸/٦ ] [ ٤:٠٦ ‎ب.ظ ] [ عاطفه مویدی ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دوستان عزیز با گردآوری مطالب و عکسهای جالب امیدوارم بتوانم لحظات خوبی را برای شما فراهم کنم با دادن نظرات خود من را یاری کنید
امکانات وب
RSS Feedخرید بک لینک