کوه هزار

کوه هزار، به دلیل داشتن هزار نوع گیاه گوناگون،(خصوصانوعی گیاه دارویی به نام هزار ) هزار نامیده شده است.

 هزار با مساحت ۹۰۰ کیلومتر مربع، سرچشمه رودخانه‌هایی چون هلیل رود و تهرودمی‌باشد. هلیل رود با طول ۳۹۰ کیلومتر، تا بلندی ۳۳۰۰ متری کوهستان هزار و در ۱۰۰ کیلومتری شهر جیرفت جریان دارد.

 هلیل رود

 

 مرتفع‌ترین مناطق مسکونی ایران روستاهای باب زنگی و اردیکان با ارتفاع بیش از ۳۳۰۰ متر در کوه هزار قرار دارند. در روستای باب زنگی که در جنوب غربی کوه هزار است، چندین خانوار سکونت دارند و مردم روستا نذورات خود را در بالای کوه ادا می کنند. روستای باب زنگی را در زنگی هم می نامند.

 

قله هزار را می توان از جوپار، پلوار، چهل تن بردسیر، نشانه، شیر و لاله زار به خوبی دید.

 

یکی از دره های سرسبز کوهستان هزار، دره اردیکان است که از طریق محور ماشین رو به بخش راین متصل می شود. این روستا بلندترین نقطه مسکونی ایران است و ارتفاع آن 3000 متر می باشد.

 

همچنین متخصصان فیزیکال ژئودزی سازمان نقشه برداری کشور با اندازه گیری شتاب ثقل قله هزار کرمان نشان دادند همچنان که پیش بینی شده بود و بر خلاف تصورات قبلی، این قله با وجود ارتفاع کمتر نسبت به قله دماوند، دارای کمترین شتاب ثقل در ایران است.

 

ارتفاعات منطقه هزار در استان کرمان با عرض جغرافیایی کم و در حدود 51/29 درجه و ارتفاع تقریبی 4500 متر به عنوان منطقه دارای کمترین شتاب ثقل ایران تعیین شد.

 

همچنین با توجه به عرض جغرافیایی بالا (در حدود 66/39 درجه) و ارتفاع کم، نواحی مربوط به بلوک گرمی و منطقه دشت مغان در شمالغربی ایران دارای بیشترین شتاب ثقل در ایران می باشند.

 

/ 0 نظر / 80 بازدید