دنا

رشته کوه دنا - 28 قله‌ شناسایی‌شده با ارتفاع بالای چهارهزار متر دارد که از جمله‌ آن‌ها به «فاش مستان» یا «بیژن سه» با ارتفاع چهارهزار و 435 متر، «مورگل» با ارتفاع چهارهزار و 425 متر، «قزل قله» با چهارهزار و 378 متر و «برج آسمانی» یا «بیژن دو» با ارتفاع چهارهزار و 350 متر می‌توان اشاره کرد که به ترتیب بلندترین قله‌های این رشته کوه به‌شمار می‌آیند.

به‌عنوان کم‌ارتفاع‌ترین قله این کوه از "گل فرهاد" با ارتفاع چهارهزار و 40 متر می‌توان نام برد.

                                       قله مورگل

قله مورگل

 

 در دامنه های جنوبی قله های برفگیر دنا، شهر سی سخت در بلندی جای گرفته و پایگاهی برای کوه پیمایی و کوهنوردی و رفتن به سوی دناست.

 قله های پربرف دنا سرچشمه جویبارها و چشمه های پرآبی است که دامنه های پایین دست آن را به خوبی سیراب می کند.از میان رودخانه‌هایی که از این قله سرچشمه می‌گیرند می‌توان از بشار، خرسان، ریگان، ماربر، میریان، کوه گل، سریس، تیزاب و دزکرد نام برد.

رودخانه خرسان بزرگ ترین ریزابه رود کارون است .

از کوه های "تنگ سرخ " و"کنه دوده سه " در ۴۳ ‌کیلومتری جنوب شرقی یاسوج و ۱۵‌ ‌کیلومتری شمال غربی اردکان فارس ، سرچشمه می گیرد و به نام رودخانه بشار به سوی شمال غربی جریان می‌یابد.
رودخانه خرسان

 

 

رودخانه بشار

  این رودخانه همنشین 300 روستا و آبادی در مسیر خود است و با آب پاک و زلالش زندگی را به مردمان جنوب هدیه کرده است.

رودخانه بشار

 

 

 

 

 

/ 2 نظر / 108 بازدید
parisa

سلام جهت اطلاع دوستان کوهنورد:دنادارای44 قله بالای 4000متر است که مسیرهای اصلی بیشتر قله های دنا از شهرستان سمیرم در استان اصفهان می باشد .

حالا

بازم سلام خانم مویدی.تعداد قلل بالای 4000 متر تا تاریخ 27 آبان 1391 51 قله گزارش شده و 4 قله ی جدید بالای 4000 مترهم کشف شده که اشکفت و هلی هر دو به ارتفاع 4185 متر، لای نخود 4094 و فردای قیامت به ارتفاع 4004 متر در بخش شمال غربی رشته کوه دنا قرار دارند.در ضمن بجای ق ، ف نوشتید، قاش مستان درسته.بازم ممنون.شهرستان چالوس.